W dzieciństwie Iwona była molestowana. Wyznaje to poznanemu na pielgrzymce ks. Pawłowi F. z diecezji kaliskiej, który podejmuje się zostać jej spowiednikiem, by przerobić z nią traumę z przeszłości. 43-letni duchowny zaczyna żywo interesować się życiem seksualnym kobiety, zrażać ją do współżycia z mężem, aż w końcu sam przechodzi do czynów. Tę wstrząsającą historię – byłego proboszcza z terenu powiatu ostrzeszowskiego – opisuje „Duży Format” w „Gazecie Wyborczej”, a kaliska Kuria potwierdza i „wyraża ubolewanie”.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Iwona – bohaterka artykułu w „GW” pt. „Spowiedź z molestowaniem. Ksiądz: Ty, córko, nie masz pragnień! Popracujmy nad nimi”, pracuje w kadrach dużej firmy, a jej mąż Adam prowadzi warsztat samochodowy. Mają dwie córki, najstarsza kończy podstawówkę, młodsza dopiero zaczyna.

Stać ich, by raz w roku polecieć do ciepłych krajów, a zimą na narty w Alpy. Sprawy wiary ważniejsze są dla Iwony, choć nie są obojętne Adamowi. W 2017 roku idzie na pielgrzymkę diecezji kaliskiej do Częstochowy. Poznaje księdza Pawła F., opiekuna grupy GACIE – skrót od Grupa Adoracji, Ciszy i Ewangelizacji – czytamy w „GW”.”

Iwona jest pod wrażeniem księdza. Rok później prosi ją, by został jej spowiednikiem. Na spowiedzi chce przerobić traumę z dzieciństwa, gdy była molestowana. Przyjeżdża do księdza co dwa tygodnie i spowiada się na jego wersalce. On nie ma na sobie wówczas sutanny i koloratki.

Wypytuje o współżycie z mężem, prosi o SMS-y

Nie miałam problemów seksualnych z mężem. Ale ksiądz zaczął wypytywać mnie o nasze współżycie. Co lubię w seksie, a czego nie lubię. Kiedy się ostatnio kochaliśmy i w jakiej pozycji. Pomyślałam, że ksiądz wie, co robi – mówi „GW” Iwona.”

Ty, dziewczyno, nie masz pragnień seksualnych. Popracujmy nad nimi. Wypowiedz je teraz. Nie krępuj się, jesteś na spowiedzi, spowiednik cię o to prosi – ma odpowiedzieć ksiądz.”

I zaleca, aby Iwona codziennie wysyłała mu SMS-y o swoich pragnieniach. Więcej w „Dużym Formacie” w „Gazecie Wyborczej” – tutaj.

Kuria „ubolewa”

Śledztwo w tej sprawie prowadzi obecnie Prokuratura Rejonowa w Ostrzeszowie, a Kuria Diecezjalna w Kaliszu wydała oficjalne oświadczenie, w którym zawarła swoje stanowisko.

W imieniu Biskupa Diecezji kaliskiej wyrażam ubolewanie z powodu doświadczeń, które stały się udziałem pani Iwony (imię użyte w artykule) i jej Rodziny, do których nigdy nie powinno dojść – napisał ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. – Po zgłoszeniu, które dnia 24 maja 2021 roku złożyli małżonkowie, Biskup kaliski podjął działania mające na celu wyjaśnienie sprawy. Spotkał się z małżeństwem osobiście i wszczął dochodzenie kanoniczne w sprawie ks. Pawła F. W przeciągu dwóch miesięcy delegat biskupa kontaktował się z małżeństwem kilkakrotnie (osobiście i telefonicznie). Małżonkowie otrzymali propozycję pomocy prawnej, terapeutycznej i duszpasterskiej. Z pokrzywdzoną kontaktowała się także inna osoba z propozycją wsparcia i rozmowy. Propozycję kolejnego spotkania złożył także biskup kaliski, jednak osoba pokrzywdzona odmówiła spotkania.”

W dalszej części oświadczenia czytamy, że po wstępnym zbadaniu sprawy, 25 czerwca 2021 roku delegat biskupa kaliskiego złożył zawiadomienie do prokuratury, a ks. Paweł F. złożył rezygnację z urzędu proboszcza.

Ponieważ dochodzenie kanoniczne nadal trwało, do czasu jego zakończenia Biskup po konsultacji psychiatrycznej zdecydował o mianowaniu ks. F. rezydentem w jednej z parafii, oddając go pod nadzór kuratora oraz nałożył na niego – do czasu zakończenia dochodzenia wstępnego – następujące ograniczenia: zakaz spowiadania poza konfesjonałem, zakaz prowadzenia kierownictwa duchowego, zakaz prowadzenia grupy popielatej kaliskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę oraz formacji osób do niej należących i zakaz nauczania religii w szkole. Dodatkowo ks. Paweł F. zgłosił się na specjalistyczną terapię. Określone zostały także ścisłe zasady jego życia i posługi – dodaje ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy.”

O powyższych decyzjach małżonkowie zostali powiadomieni przez delegata biskupa osobiście podczas spotkania. Tej wiadomości, jak zauważa rzecznik, autor artykułu w „GW” nie umieścił, choć ją posiadał.

We wrześniu 2021 roku zostało zakończone kanoniczne dochodzenie wstępne, które potwierdziło podejrzenie popełnienia przez ks. F. przestępstwa. Akta tegoż dochodzenia zostały przesłane do kompetentnej Kongregacji Stolicy Apostolskiej, a Biskup kaliski podjął decyzję o całkowitym zawieszeniu ks. Pawła F. w posłudze duszpasterskiej i skierowaniu go do domu księży emerytów. Dalsze decyzje w tej sprawie są zależne od wyników postępowania prokuratorskiego oraz postanowień Stolicy Apostolskiej – informuje ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy.”

źródło: www.faktykaliskie.pl

Ogłoszenia