Oszuści nie próżnują! Przekonał się o tym w ostatnim czasie mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego, który zapłacił 800 zł za kierownicę Logitech G29. Zakupu dokonał za pośrednictwem jednego z serwisów internetowych, ale towaru nie otrzymał. Sprawą zajmują się policjanci do walki z przestępczością internetową.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Jak nie stać się ofiarą oszustów? Oto kilka rad ostrzeszowskich policjantów:

– Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
– Uważaj na ,,super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!
– Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy – sprawdź czy posiada jakieś „negatywy”).
– Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność.
– Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
– Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
– Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu” w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
– Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

– Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu. • Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.
– Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki Policji.

Zgłaszając się na Policję trzeba będzie podać:

– Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.
– Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.
– Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.
– Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

źródło: KPP Ostrzeszów

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski