Połącz się z nami
top

Ogłoszenia płatne

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Opublikowano

w dniu

W okolicach listopada większość kierowców decyduje się na wymianę ogumienia na zimowe. Opony zimowe zostały zaprojektowane tak, by miały odpowiednią przyczepność na zaśnieżonej, zmarzniętej, mokrej i oblodzonej powierzchni. W głowie każdego kierowcy zapewne chociaż raz pojawiło się podstawowe pytanie – kiedy dokładnie należy dokonać zamiany opon na zimowe?

Charakterystyka opon zimowych
Opony zimowe wytwarza się z miękkiej gumy, wykazującej odporność na twardnienie. Ich głęboki bieżnik ma nieco porowatą strukturę – widać na nich drobno ponacinane lamele w pogrubionych blokach, które z łatwością „wgryzają” się w śnieg, lód czy błoto pośniegowe. Charakterystyczne rowki i szczeliny na bieżniku zapobiegają zjawisku aquaplaningu, zapewniają optymalną przyczepność na drodze i stabilizują tor jazdy.
Opony zimowe dobrze odprowadzają wodę w niskich temperaturach. Poradzą sobie ze śliskimi lub zasypanymi śniegiem powierzchniami, wciąż gwarantując wysoką przyczepność.
Opony zimowe posiadają na swoich bokach oznaczenia: M+S lub 3PMSF. Te symbole świadczą o tym, że opony dobrze poradzą sobie na błocie i śniegu.
Mówiąc o wymianie opon zimowych, warto zwrócić uwagę na ich klasy. Według oficjalnych reguł opony klasy C1 przeznaczone są dla samochodów osobowych, opony klasy C2 – dla lekkich pojazdów komercyjnych. Ogumienie klasy C3 montuje się w ciężkich pojazdach komercyjnych.

Kiedy wymienić opony na zimowe?
Opony zimowe są przeznaczone tylko do jazdy zimą – to fakt. Nie powinno się w nich jeździć w cieplejszych warunkach. Opony zimowe nie zapewniają optymalnych osiągów podczas kontaktu z rozgrzanym asfaltem, a ich miękka guma szybko się zużywa. To ogumienie stworzone do jazdy w niskiej temperaturze (poniżej 7 stopni Celsjusza).
Opony zimowe powinno się użytkować w okresie od listopada do marca. Większość kierowców decyduje się na wymianę opon wtedy, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki, a temperatura przez dłuższy czas wynosi poniżej 7 stopni Celsjusza.
Wymiana opon powinna odbyć się w profesjonalnym warsztacie wulkanizacyjnym. Takie punkty znajdziesz zarówno w mniejszych, jak i większych miastach. Wymiana opon w Ostrzeszowie nie powinna różnić się niczym od usługi świadczonej we Wrocławiu. Dobry serwis zawsze się wybroni.

Czy wymiana opon zimowych jest obowiązkowa w Polsce?
W Polsce wymiana opon letnich na zimowe jest zalecana, jednak nie istnieje prawny obowiązek zmiany ogumienia na sezon. Sytuacja prezentuje się podobnie na Węgrzech czy w Grecji. Inaczej wyglądają regulacje prawne w Austrii, Niemczech, Francji, Czechach i Słowacji – tutaj zamiana opon jest kategorycznie obowiązkowa. Za nieprzestrzeganie zasad grożą poważne kary i wysokie mandaty.
Czy w każdym pojeździe trzeba zmieniać opony na zimowe?
Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że nie w każdym pojeździe musisz wymieniać opony na zimowe. Mowa tutaj o:
– pojazdach jednośladowych – motocyklach, skuterach, rowerach,
– wózkach widłowych,
– rolniczych i leśniczych pojazdach komercyjnych,
– innych specjalnych pojazdach, dla których nie istnieją opony klasy C1, C2, C3, czyli autobusach i kamperach.

Reklama
J3M

Alternatywa dla opon zimowych
Opony zimowe stosuje się w kombinacji z oponami letnimi. Wymiana sezonowego ogumienia wiąże się z regularnymi wizytami w warsztacie wulkanizacyjnym. Można zaoszczędzić na tym – wystarczy zaopatrzyć się w tzw. opony całoroczne (wielosezonowe), które starczają na lata, bez konieczności wymiany. Istnieje jednak jeden szkopuł – ogumienie całoroczne nie pasuje do każdych okoliczności. To opony, które sprawdzają się w warunkach wielkomiejskich, gdzie stykają się z odśnieżonymi, niewyboistymi drogami. Nie poradzą sobie one na trudnych, zimowych lub ekstremalnych drogach.

Reklama
J3M
Kliknij żeby komentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 14 =

Popularne tematy