Katarzyna Sójka już oficjalnie nowym ministrem zdrowia. W Pałacu Prezydenckim odbyła się w czwartek uroczystość, podczas której posłanka Prawa i Sprawiedliwości odebrała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt mianowania na to stanowisko, a  następnie złożyła przysięgę.

Ogłoszenia
Instal Grunt

– Kiedy czytałem na pani temat te materiały, które były mi dostępne, kiedy rozmawiałem na pani temat przez te ostatnie dni z kilkoma osobami, słyszałem taki jeden komplement, a właściwie dwa – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent. – Ten pierwszy, który ciągle się powtarzał to „no wiesz, zwykły lekarz”. Bardzo się cieszę pani minister, że jest pani zwykłym lekarzem. Takim po prostu zwykłym lekarzem-internistą, który na co dzień przyjmuje pacjentów, który pracuje w szpitalu powiatowym i w kilku innych miejscach, w poradniach i wie co to znaczy praca zwykłego lekarza w szpitalu powiatowym, w terenie. Wie, z jakimi problemami ludzie przychodzą i wie jakie są problemy zwykłych poradni. To ma fundamentalne znaczenie dla rozwiązywania tych problemów, które są najważniejsze. A tym najważniejszym problemem jest ochrona zdrowia pacjenta właśnie w tej małej miejscowości, w trochę większym mieście, wiosce, jego dostępność do zwykłego lekarza, który dopiero ewentualnie wyśle go do specjalisty. Możliwość kontaktu z tym zwykłym lekarzem jest najważniejsza w systemie ochrony zdrowia. Dlatego bardzo się cieszę, że ten urząd obejmuje osoba z tym zwykłym doświadczeniem, tak bardzo potrzebnym do tego, żeby załatwiać zwykłe problemy. Bo te zwykłe problemy są najbardziej uciążliwe. I drugi komplement, który słyszałem pod adresem pani minister – lubią ją ludzie. Powiedziano mi, że w Ostrowie Wielkopolskim pacjenci po prostu panią lubią. Cenią panią i lubią do pani przychodzić. Taki właśnie powinien być dla mnie zwykły lekarz i taką właśnie opinię powinien mieć. Minister zdrowia powinien mieć taką twardo stąpającą po ziemi empatię dla ludzi. Tom nie chodzi o to, żeby się trząść nad każdym i robić problem tam, gdzie go nie ma bo bardzo często wtedy nie dostrzega się problemu tam gdzie on jest i gdzie trzeba go rozwiązać. Ludzie znakomicie wiedzą kto jest dobry dla ludzi, a kto nie jest dobry dla ludzi. Jeżeli ludzie panią cenią to znaczy, że pani rozumie, gdzie są rzeczywiście problemy i kto naprawdę potrzebuje pomocy, komu empatia jest potrzebna. Z tego powodu bardzo się cieszę bo to jest bardzo potrzebne przy spojrzeniu na rynek i cały system ochrony zdrowia w Polsce.

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że jako lekarz rodzinny Katarzyna Sójka będzie wyczulona na rodzinę, a zwłaszcza dzieci.

– Cieszę się, że teka ministra zdrowia spoczęła dzisiaj w rękach osoby, która jest pełna wigoru, pełna energii – dodał. – Osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem jako lekarza, ale jednocześnie osoby cały czas młodej, z otwartą głową, z jednej strony z doświadczeniem politycznym, zdobytym w pracy parlamentarnej, w komisjach, a z drugiej strony cały czas świeżej, która rozumie wyzwania nowoczesnego systemu zdrowia i tego wszystkiego, czego ten system potrzebuje z punktu widzenia obywatela.

Przypomnijmy, wywodząca się z gminy Mikstat parlamentarzystka zastąpiła na stanowisku szefa resortu zdrowia zdymisjonowanego Adama Niedzielskiego. ŁŚ

fot. Kancelaria Premiera

Ogłoszenia
Compre