– Moim zdaniem niedopuszczalne jest segregowanie ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych – mówi przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Spraw Publicznych Rady Powiatu w Ostrzeszowie Jerzy Mucha. W ten sposób skomentował doniesienia o tym, że jedna z przychodni odmawia rzekomo wizyt lekarskich osobom, które nie przyjęły szczepionki. Sprawa pojawiła się na ostatniej sesji Rady Powiatu.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Jak powiedział J. Mucha, sygnały pochodzą od telefonujących do niego mieszkańców. Nie ujawnił jednak, o którą przychodnię chodzi.

Każda chora osoba ma prawo korzystać z badań lekarskich w przychodniach powiedział. – Płacimy składki zdrowotne. Żaden lekarz nie powinien odmówić badań osobie chorej. Przecież są fartuchy ochronne, maseczki, rękawiczki.

Przewodniczący Komisji Zdrowia powołał się przy tym na wypowiedzi Rzecznika Praw Pacjenta.

Jak wyjaśnił rzecznik, nie ma podstaw prawnych do tego, żeby takiej osoby nie przyjmować. W olbrzymiej większości personel medyczny jest już zaszczepiony. Po drugie, nie wie z jaką chorobą ma do czynienia. Jeżeli lekarz POZ podejrzewa, że pacjent może być zakażony koronawirusem to powinien zlecić wymaz. Pacjent powinien udać się do punktu wymazowego i tam ustalić, czy jest zakażony czy nie. Natomiast nie ma podstaw, żeby nie przyjmować pacjentów. I tu jest apel do tej przychodni o zaprzestanie segregacji tych ludzi. Po to jest lekarz, żeby udzielić każdemu opieki – oświadczył J. Mucha. ŁŚ

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski