Chyba każdy z nas zauważył, że wiele osób używa zamiennie pojęcia grypa oraz przeziębienie. Nie jest to odpowiednie podejście. Rzeczywiście choroby te mają bardzo podobne objawy, ale choroba sama w sobie jest inna. Chcielibyśmy się skupić na objawach grypy, aby potrafić ją skutecznie odróżnić.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Poznaj pierwsze objawy grypy

Grypa to wirusowa choroba układu oddechowego. Przenosi się drogą kropelkową, którą możemy się bardzo łatwo zarazić. Chora osoba zaczyna zarażać, ale jeszcze zanim u niego wystąpią pierwsze objawy. Będąc już przy tych pierwszych objawach, warto się skupić na nich, aby móc skutecznie grupę zdiagnozować.

Pierwsze objawy, które świadczą o zakażeniu, pojawiają się dosyć nagle. Do nich zalicza się bóle stawów, mięśni, bóle głowy, ogólne osłabienie, jak i zmęczenia. Później najczęściej pojawia się podwyższona temperatura. Razem z gorączką szybka męczliwość oraz dreszcze. I niektórych osób występuje nieżyt nosa, ból gardła oraz kaszel. Kaszel najczęściej jest suchy.

U większości osób grypa raczej ma przebieg dosyć łagodny. Czasami jednak nie obejdzie się bez poważniejszych schorzeń, które mogą się okazać dla naszego zdrowia naprawdę niebezpieczne. W takiej sytuacji nie należy unikać wizyty u lekarza. Grypa objawy mogą być naprawdę niebezpieczne i niepokojące.

Niektóre osoby mają niestety wysokie ryzyko powikłań grypy. Pierwszą grupą są dzieci poniżej piątego roku życia, a szczególnie poniżej szóstego miesiąca. Uważać muszą także osoby powyżej 65 roku życia. Oczywiście grypa jest także sporym ryzykiem u kobiet w ciąży, a także w okresie połogu. Szczególnie niebezpieczny jest okres dwóch tygodniu od urodzenia dziecka.

Grypa może przebiegać poważnie także u osób otyłych oraz schorowanych. Szczególnie narażone są osoby z chorobami serca, astmą oskrzelową, cukrzycą, chorymi nerkami, czy też wątrobą. Musimy zaznaczyć, że na rynku jest dostępna szczepionka przeciw grypie. Od razu mówimy, że szczepionka w stu procentach nie jest skuteczna, ale mimo to jest to możliwie najlepsza metoda zabezpieczenia przed zachorowaniem oraz także dosyć ciężkimi powikłaniami. Osoby zaszczepione mało kiedy trafiają z grypą do szpitala. Leczenie domowe środkami farmakologicznymi w zupełności wystarczy.

Jakie są najczęstsze objawy grypy?

Powiedzieliśmy już sobie, że objawy grypy są bardzo często mylone z przeziębieniem. Musimy mieć świadomość, że są to całkiem inne choroby. Objawy grypy podzielić można na ich rodzaje. Mówimy o objawach ogólnych, jak i tych, które są obserwowane w układzie oddechowym. Inną całkiem kategorią są objawy, które zauważa się u dzieci.

Objawy ogólne grypy to dreszcze, gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, uczucie rozbicia, osłabienie, jak i ogólne złe samopoczucie.

A jakie są objawy grypy w układzie oddechowym? Najczęściej jest to suchy kaszel, ból gardła oraz nieżyt nosa.

Ogłoszenia
J3M