Kierowcy, budowlańcy, a także nauczyciele i lektorzy języków obcych oraz lekarze to zawody, na które obecnie jest największe zapotrzebowanie w powiecie ostrzeszowskim. Na to przynajmniej wskazuje analiza przedstawiona ostatnio przez Powiatowy Urząd Pracy.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Dane pochodzą z „Barometru zawodów”, ogólnopolskiego badania, które na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Pojawiają się nowe kategorie zawodów poszukiwanych na naszym tereniepodkreśla Ewa Rycerska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrzeszowie. Między innymi są to nauczyciele początkowego nauczania, lektorzy języków obcych, a także lekarze, pracownicy budowlani, którzy zawsze są w deficycie.

Zdaniem E. Rycerskiej pojawienie się na liście zawodów deficytowych nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych może mieć związek z pandemią. W kontekście niedoboru pracowników z określonym wykształceniem warto zastanowić się, czy system oświaty skutecznie odpowiada na potrzeby rynku pracy.

Jeśli chodzi o szkoły zawodowe, to właściwie odpowiadają zapotrzebowaniu, ponieważ tworzone są klasy wielozawodowe, o wielu kierunkach uważa dyrektor PUP. – Cały czas mamy zapotrzebowanie na pracowników budowlanych czy zajmujących się stolarstwem i to jest realizowane, natomiast pewne problemy zaczynają się na poziomie studiów wyższych. Rynek jest chłonny pod kątem kierunków medycznych, technicznych, bo mamy ogromne zapotrzebowanie na inżynierów. Aczkolwiek osoby z wyższym wykształceniem rzadko kiedy dokonują rejestracji w urzędach pracy. Najczęściej jako absolwenci z praktyką bezpośrednio znajdują zatrudnienie u pracodawców.

Co ważne, w powiecie ostrzeszowskim podobnie jak w całym kraju bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Rok 2021 zakończy się stopą bezrobocia w granicach 3%. Nie oznacza to jednak, że nie warto interesować się ofertą urzędów pracy.

Bardzo istotną pomocą i wsparciem są środki z Funduszu Pracy – uważa E. Rycerska. Dzięki tym środkom bardzo wiele młodych osób, absolwentów szkół ponadgimnazjalnych uzyskuje prawo jazdy kategorii C, co otwiera im możliwość podjęcia pracy.

A na tym formy wsparcia się nie kończą. Pełną informację można uzyskać odwiedzając stronę internetową Powiatowego Urzędu Pracy lub się z nim kontaktując. ŁŚ

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski