[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Ogłoszenia
Instal Grunt

Wakacje w Grecji to doskonała okazja, by zwiedzić historyczne miejsca, spróbować lokalnej kuchni i odpocząć na jednej z urokliwych wysp. Przed wyruszeniem w podróż należy się dobrze przygotować – i to nie tylko pod kątem dość oczywistych kwestii jak dojazd czy zakwaterowanie. Równie istotne będzie ubezpieczenie. Jednym z dostępnych rozwiązań Jest EKUZ. Jak działa w Grecji, co warto o nim wiedzieć i czy istnieje jakaś alternatywa?

Czym jest karta EKUZ?

EKUZ, czyli, innymi słowy, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który uprawnia do darmowego korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą. Jest honorowana w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA, a także Wielkiej Brytanii. Tym samym obowiązuje również w Grecji.

Jak wyrobić kartę EKUZ przed wyjazdem do Grecji?

Kartę EKUZ można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ. Wniosek należy pobrać z oficjalnej strony instytucji lub wypełnić na miejscu. W przypadku wyrabiania EKUZ w oddziale otrzymasz kartę od ręki. Jeśli jednak masz trochę czasu i nie chcesz stać w kolejkach w urzędzie, możesz skorzystać z innej drogi, a mianowicie poczty tradycyjnej lub Internetu. Sprawdź, jak wyrobić EKUZ online (czytaj na www. ekuz.com.pl).

Co zapewnia EKUZ w Grecji?

W przypadku choroby lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, przy którym konieczna będzie pomoc medyczna, karta EKUZ w Grecji zapewni określony zakres refundacji, który zależy od kilku zasad, ważnych niezależnie od celu wyjazdu:

  • Refundacja leczenia zagranicznego jest możliwa tylko wtedy, gdy zdrowie lub życie znajduje się w niebezpieczeństwie.

  • Zabiegi medyczne mogą być udzielane jedynie przez publiczne placówki lekarskie.

  • Zwrot kosztów zapewniony jest przy kosztach związanych z udzieleniem podstawowych usług medycznych.

Prawo do leczenia przysługuje turyście na dokładnie takich samych zasadach jak w przypadku obywateli Grecji. Warto wiedzieć, że rozliczanie kosztów odbywa się między instytucjami – zatem najpierw trzeba zapłacić za leczenie, a dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację.

Jak skorzystać z leczenia w Grecji?

Polscy turyści w Grecji otrzymują bezpłatną pomoc medyczną w ramach posiadanej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Udzielana jest na takich samych zasadach, jakie obowiązują Greków. Oznacza to, że jeśli chorzy obywatele kraju muszą współfinansować hospitalizację, tak samo będzie w przypadku polskich turystów.

Przebywając w Grecji i mając problemy zdrowotne, należy zabrać ze sobą EKUZ, dowód osobisty lub paszport i udać się do placówki publicznej ESY, lub prywatnej, która ma podpisaną umowę z EOPYY. Lekarz pierwszego kontaktu, w razie konieczności, może udzielić bezpośredniego skierowania do szpitala. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-grecji/.

Ubezpieczenie turystyczne w Grecji – dlaczego warto?

Karta EKUZ obejmuje jedynie podstawowe usługi medyczne – nie wlicza się w to między innymi transport medyczny. Do tego, w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, za pomoc trzeba będzie słono zapłacić. Dlatego też, wybierając się na urlop do Grecji, warto wykupić polisę turystyczną, która zabezpieczy na wypadek choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia.

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje:

  • koszty leczenia,

  • koszty transportu medycznego i osoby poszkodowanej do kraju,

  • assistance,

  • NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków),

  • OC,

  • ubezpieczenie bagażu.

Choć za polisę turystyczną, w przeciwieństwie do EKUZ, należy zapłacić, to może uchronić przed poniesieniem wysokich kosztów usług medycznych. Dlatego też warto rozważyć to rozwiązanie i zapewnić sobie pomoc w razie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Brak dodatkowe ubezpieczenia turystycznego w Grecji = spore koszty

W Grecji do kosztów leczenia należy dopłacić od 15 do nawet 30% kosztów leczenia. Przykładowo:

  • 30% kosztów – badania lub zabieg w szpitalu,

  • 25% kosztów – konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu, dentysta, leki na receptę,

  • 100% kosztów – transport medyczny do Polski.

Czy w Grecji jest bezpiecznie?

W Grecji należy zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, dużych miastach i skupiskach ludzi. W kraju tym, na przestrzeni lat, wzrósł wskaźnik przestępczości, dlatego też warto ustrzegać się kieszonkowców w zatłoczonych miejscach turystycznych, na plażach czy w środkach transportu. Ma to związek z dużym kryzysem gospodarczym, który dotknął ten kraj. Podobnie jak w innych państwach, lepiej nie zostawiać swoich rzeczy osobistych bez nadzoru.

Warto też wiedzieć, że podczas podróży promem z Grecji do Włoch mogą zdarzyć się włamania nielegalnych imigrantów do przyczep kempingowych czy samochodów. Chcą oni w ten sposób przekroczyć granicę. Nie należy zatem zostawiać swojego auta w miastach portowych w niestrzeżonych miejscach.

Grecja to ponadto obszar, w którym w sezonie letnim występuje duże zagrożenie pożarami, jak i trzęsieniami ziemi, które na szczęście zazwyczaj są niegroźne i nie zagrażają ludziom. Warto jednak sprawdzić przed wyjazdem komunikaty MSZ w tej kwestii i w razie problemów przełożyć go na inny termin.

Ogłoszenia
Plus