Drużyny Harcerskie Nieprzetartego Szlaku z Kalisza, Jarocina, Pleszewa i Ostrowa Wlkp. oraz szkoły podstawowe i przedszkola powiatu ostrzeszowskiego uczestniczyły w Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej zorganizowanej 22 lutego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrzeszowie. Choć to już trzecia edycja wydarzenia to dopiero po raz pierwszy odbywało się ono na żywo.
W minionych latach bowiem, za sprawą pandemicznych ograniczeń, festiwalowe prezentacje oglądać można było wyłącznie online. Data festiwalu nie jest przypadkowa. 22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Ustanowiono je w roku 1926 w Stanach Zjednoczonych jako formę upamiętnienia dnia urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Oboje urodzili się właśnie 22 lutego. Ostrzeszowski festiwal przeznaczony był przede wszystkim dla Drużyn Nieprzetartego Szlaku. Mianem tym nazywane są drużyny działające w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej. Jedna z takich drużyn, pod nazwą „Albatrosy”, od roku 1993 działa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ostrzeszowie. Z jej zaproszenia do wspólnego muzykowania skorzystali jednak nie tylko harcerze z zaprzyjaźnionych placówek, ale też podopieczni Przedszkola nr 6 im. Misia Uszatka, Przedszkola Sióstr Nazaretanek im. Dzięciątka Jezus, Przedszkola nr 5 z oddziałami integracyjnymi „Słoneczny Zakątek” oraz uczniowie szkół podstawowych w Szklarce Przygodzickiej, Siedlikowie i Kuźnicy Grabowskiej. Dzięki temu, wydarzenie zyskało wymiar integracyjny. Występy były niezwykle różnorodne, przygotowane z dbałością o każdy szczegół, w tym choreografię i stroje. Przeważał repertuar harcerski, a najczęściej interpretowaną piosenką byłą oczywiście nieśmiertelna „Stokrotka”. Prezentacje oceniało jury w składzie: Mirosława Rzepecka, Maria Stagraczyńska i Maria Wichnowska. Zadanie nie należało do najłatwiejszych.
– Dosyć wyrównany poziom, dosyć urozmaicony repertuar – mówi M. Rzepecka. – W moim odczuciu w jednym przypadku nie za bardzo dopasowana piosenka do wieku dzieci. Nie do końca jestem przekonana czy wiedziały o czym śpiewały. Brałyśmy pod uwagę takie kryteria jak: walory głosowe, poczucie rytmu, ogólny wyraz artystyczny, ale zwracałyśmy uwagę też na inne rzeczy. Przede wszystkim najważniejsze jest jednak to, że dzieci dobrze się bawią.
Ostatecznie, pierwsze miejsce przyznano Szkole Podstawowej w Szklarce Przygodzickiej, drugie – Przedszkolu im. Misia Uszatka, trzecie – Szkole Podstawowej w Siedlikowie, a wyróżnienie – Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu. Gratulujemy zarówno laureatom, jak również wszystkim pozostałym uczestnikom festiwalu. ŁŚ
Swieto harcerzy i skautow na calym swiecie…..a gdzie byl szczepowy spadachroniarz z Iraku i straznik miejski z Mikstatu….ze swoimi zolnierzami……gdzie….chyba jeszcze swietowal „Swiatelko do nieba”, Swieto Niepodleglosci….. ……..oj…oj…oj