18 sierpnia w Doruchowie dokonano uroczystego zakończenia projektu polegającego na montażu instalacji fotowoltaicznych na 21 obiektach użyteczności publicznej. Inwestycja realizowana w kilku miejscowościach kosztowała blisko 4.600.000 złotych, z czego blisko 4.400.000 zł. stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ogłoszenia
Instal Grunt

W ramach przedsięwzięcia panele fotowoltaiczne pojawiły się na Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Doruchowie, Gminnym Ośrodku Kultury, Urzędzie Gminy, oczyszczalni ścieków, hydroforniach Godziętowy i Doruchów, domach ludowych w Godziętowach, Morawinie i Torzeńcu, świetlicach wiejskich w Plugawicach, Wrzosach, Starej Kuźnicy i Przytocznicy, sali OSP w Tokarzewie, pawilonie sportowym w Doruchowie, a także szkołach podstawowych w Morawinie, Przytocznicy i Torzeńcu. W dziesięciu z tych obiektów zainstalowano też pompy ciepła.

Jako samorząd gminy Doruchów cieszymy się niezmiernie ze zrealizowanego zadania – przyznała wójt Urszula Kowalińska. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli nam na ekologiczne pozyskiwanie energii, a pompy ciepła pozwolą nie tylko na ogrzewanie budynku, ale także przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska. Zrealizowanie tego zadania pozwoli naszej gminie zmniejszyć koszty utrzymania tychże obiektów, a zaoszczędzone środki będziemy mogli przeznaczyć na kolejne zadania i inwestycje.

Minister Marlena Maląg zwracała uwagę na znaczenie rządowych środków dla rozwoju wspólnot samorządowych.

Żeby małe miejscowości otrzymywały środku na inwestycje, które bez tego wsparcia rządowego nie byłyby przeprowadzone. Staramy się to realizować w bardzo trudnym czasie i filozofia tego wsparcia jest bardzo mocno przemyślana– przekonywała.

Jak obliczył poseł Tomasz Ławniczak, na przestrzeni ostatnich trzech lat do gminy Doruchów spłynęło około 16 milionów złotych z budżetu państwa.

Żyjemy teraz w czasach, kiedy środki dla samorządów ze strony funduszy rządowych nie zatrzymują się gdzieś w obwarzanku Poznania tylko trafiają także do gmin peryferyjnych, a do takich zalicza się gmina Doruchów– dodał. Jestem pod wrażeniem, że środki, które gmina przekazuje jako wkład własny, nieduże ale jednak, plus środki rządowe są dobrze inwestowane. Pieniądze zainwestowane w projekt zostały też dobrze wykorzystane przez wykonawcę– ocenił poseł Jan Mosiński.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak skupił się natomiast na korzyściach wynikających z inwestowania w odnawialne źródła energii.

Odnawialne źródła energii mają przynajmniej trzy wymiary stwierdził. Pierwszy to dbanie o nasze środowisko. Oczywiście jeśli mamy narzędzie, żeby wytwarzać energię nie szkodząc naszemu środowisku to korzystajmy z takich możliwości. Drugim wymiarem tej inwestycji jest oszczędność. Wszak zaoszczędzone pieniądze zostają tutaj u państwa w gminie. I trzeci wymiar to wymiar wychowawczy. Wszak część tych inwestycji jest realizowana w szkole i przedszkolu. Niech nasza młodzież widzi, że trzeba dbać o środowisko i trzeba być dobrym gospodarzem.

Trwające kilka miesięcy prace montażowe rozpoczęły się wiosną bieżącego roku.

Ogłoszenia
Plus