18 sierpnia w Doruchowie dokonano uroczystego zakończenia projektu polegającego na montażu instalacji fotowoltaicznych na 21 obiektach użyteczności publicznej. Inwestycja realizowana w kilku miejscowościach kosztowała blisko 4.600.000 złotych, z czego blisko 4.400.000 zł. stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W ramach przedsięwzięcia panele fotowoltaiczne pojawiły się na Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Doruchowie, Gminnym Ośrodku Kultury, Urzędzie Gminy, oczyszczalni ścieków, hydroforniach Godziętowy i Doruchów, domach ludowych w Godziętowach, Morawinie i Torzeńcu, świetlicach wiejskich w Plugawicach, Wrzosach, Starej Kuźnicy i Przytocznicy, sali OSP w Tokarzewie, pawilonie sportowym w Doruchowie, a także szkołach podstawowych w Morawinie, Przytocznicy i Torzeńcu. W dziesięciu z tych obiektów zainstalowano też pompy ciepła.
– Jako samorząd gminy Doruchów cieszymy się niezmiernie ze zrealizowanego zadania – przyznała wójt Urszula Kowalińska. – Montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli nam na ekologiczne pozyskiwanie energii, a pompy ciepła pozwolą nie tylko na ogrzewanie budynku, ale także przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska. Zrealizowanie tego zadania pozwoli naszej gminie zmniejszyć koszty utrzymania tychże obiektów, a zaoszczędzone środki będziemy mogli przeznaczyć na kolejne zadania i inwestycje.
Minister Marlena Maląg zwracała uwagę na znaczenie rządowych środków dla rozwoju wspólnot samorządowych.
– Żeby małe miejscowości otrzymywały środku na inwestycje, które bez tego wsparcia rządowego nie byłyby przeprowadzone. Staramy się to realizować w bardzo trudnym czasie i filozofia tego wsparcia jest bardzo mocno przemyślana– przekonywała.
Jak obliczył poseł Tomasz Ławniczak, na przestrzeni ostatnich trzech lat do gminy Doruchów spłynęło około 16 milionów złotych z budżetu państwa.
– Żyjemy teraz w czasach, kiedy środki dla samorządów ze strony funduszy rządowych nie zatrzymują się gdzieś w obwarzanku Poznania tylko trafiają także do gmin peryferyjnych, a do takich zalicza się gmina Doruchów– dodał. – Jestem pod wrażeniem, że środki, które gmina przekazuje jako wkład własny, nieduże ale jednak, plus środki rządowe są dobrze inwestowane. Pieniądze zainwestowane w projekt zostały też dobrze wykorzystane przez wykonawcę– ocenił poseł Jan Mosiński.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak skupił się natomiast na korzyściach wynikających z inwestowania w odnawialne źródła energii.
– Odnawialne źródła energii mają przynajmniej trzy wymiary – stwierdził. – Pierwszy to dbanie o nasze środowisko. Oczywiście jeśli mamy narzędzie, żeby wytwarzać energię nie szkodząc naszemu środowisku to korzystajmy z takich możliwości. Drugim wymiarem tej inwestycji jest oszczędność. Wszak zaoszczędzone pieniądze zostają tutaj u państwa w gminie. I trzeci wymiar to wymiar wychowawczy. Wszak część tych inwestycji jest realizowana w szkole i przedszkolu. Niech nasza młodzież widzi, że trzeba dbać o środowisko i trzeba być dobrym gospodarzem.
Trwające kilka miesięcy prace montażowe rozpoczęły się wiosną bieżącego roku.
Może ktoś mi wytłumaczy związek pomiędzy ministerstwem rodziny i polityki społecznej, a instalacją fotowoltaiczną.
Czyżby instalacja fotowoltaiczną przyczyniała się do wzrostu dzietności w Polsce ?