Budowa domu na wzór stodoły w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Domy stodoła jak sama nazwa wskazuje swe wzornictwo zawdzięczają tradycyjnym, wiejskim budynkom gospodarczym. Charakteryzuje je prostota i minimalizm. Dom stodoła posiada prostą bryłę w kształcie prostokąta i dwuspadowy dach. W projektach domów typu stodoła brak balkonów, lukarn i wszelkich ozdobników. Prosta konstrukcja domu typu stodoła sprawia wrażenie niskich kosztów budowy. Poniżej podpowiadamy jakie czynniki wpływają na koszt budowy oraz ile kosztuje budowa domu stodoły.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Dom stodoła – czynniki wpływające na koszt budowy

Prosta bryła sugeruje, że koszt budowy domu typu stodoła nie należy do najwyższych. Faktycznie częściowo jest to prawda. Wszystko zależy od wymagań i fantazji inwestora. Oprócz oczywistych czynników wpływających na koszt budowy domu jak jego metraż czy użyte materiały, istotny jest efekt wizualny. Bryła w kształcie prostokąta stwarza duże możliwości zastosowania przeszkleń, które nie tylko dodają nowoczesnego charakteru, ale doświetlają pomieszczenia. Im więcej przeszkleń i szerokich drzwi tarasowych w domu typu stodoła, tym lepszy efekt wizualny. Niestety duża liczba okien znacznie zwiększa koszt budowy. Prosta bryła wymaga również zastosowania efektownej elewacji. Najczęściej elewację w domu typu stodoła wykonuje się z desek lub cegły. Chociaż zdarzają się i elewacje wykonane z dachówki. W tym przypadku jest wiele ciekawych rozwiązań, a wszystko zależy od pomysłowości projektanta oraz budżetu. Koszt budowy domu stodoły o powierzchni 120 m 2 zaczyna się od 500 000 złotych w górę w zależności od przyjętych rozwiązań.

Zalety i wady domu stodoły

Inwestorzy doceniają domy typu stodoła za możliwość budowy na działkach wąskich i niedużych. Prosta bryła budynku przekłada się na szybki czas budowy i niskie ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Ponadto charakteryzują się energooszczędnością oraz dobrym doświetleniem wnętrz. Kształt prostokąta stwarza szerokie możliwości aranżacji wnętrza i zapewnia jego funkcjonalność. Dom stodoła nie sprawdzi się w otoczeniu budownictwa charakteryzującego się architekturą tradycyjną. Ponadto jeżeli działka znajduje się wśród gęstej zabudowy liczna przeszklenia mogą ograniczać prywatność. Duża liczba przeszkleń sprawdzi się na działkach z pięknym widokiem w otoczeniu natury.

Stylistyka domu stodoła nawiązuje do klimatów sielskich, związanych z naturą. Dlatego warto pomyśleć o wyposażeniu takiego domu w urządzenia sprawiające, że będzie on ekologiczny. Własny prąd z paneli fotowoltaicznych, pompa ciepłą nie tylko sprawiają, że jesteśmy niezależni od zewnętrznych dostawców, ale koszt utrzymania domu będzie niższy. Jeżeli decydujemy się na budowę takiego domu poza terenami miejskimi, gdzie brak zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej, warto pomyśleć o własne biologicznej oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia biologiczna jest nie tylko tańsza w eksploatacji od szamba. Na uwagę zasługuje fakt, że oczyszcza ona ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać do podlewania terenów zielonych. Przykładem biologicznej oczyszczalni charakteryzującą się wysoką jakością i bezawaryjną pracą jest oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o..

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski