Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną. Wśród ludzi wirus szerzy się drogą powietrzno – kropelkową. Obecny jest w znacznych ilościach w wydzielinach górnych dróg oddechowych. Atakuje szczególnie silnie w sezonie jesienno – zimowym i wczesną wiosną.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Maksimum zachorowań na grypę w Polsce notuje się w okresie: druga połowa stycznia – druga połowa marca. Choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin od momentu wniknięcia do organizmu wirusa. Objawy grypy to: najczęściej ostry początek choroby, kaszel, gorączka powyżej 38°C, bóle głowy, bóle mięśniowo stawowe i uczucie ogólnego rozbicia.

Grypa może powodować ciężkie powikłania, takie jak: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha i zatok, czy nawet zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych, może być przyczyną powikłań neurologicznych i psychicznych, a nawet zgonu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) corocznie na świecie choruje od 330 milionów do 1.575 miliarda ludzi, a z powodu powikłań pogrypowych umiera od 0,5 do 1 miliona osób.

W zapobieganiu i zwalczaniu grypy ważne jest:

– unikanie styczności osób zdrowych z chorymi, zwłaszcza we wczesnym okresie choroby,

– w razie wystąpienia objawów choroby wizyta u lekarza w celu podjęcia właściwego postępowania leczniczego

– przestrzeganie zasad higieny osobistej, zwłaszcza przy kaszlu, kichaniu i mówieniu, częste mycie rąk , korzystanie z chusteczek jednorazowych

– w okresie wzrostu zachorowań unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzkich,
w zatłoczonych pomieszczeniach

Obecnie jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia się przed grypą są szczepienia ochronne.

Szczepienia przeciw grypie są w Polsce zalecane przez Ministerstwo Zdrowia. Szczepionka może być stosowana już od 6 – tego miesiąca życia. Szczepić powinno się przede wszystkim dzieci oraz osoby powyżej 65 roku życia, przewlekle chore szczególnie na choroby układu krążenia i oddechowego, na cukrzycę i astmę, osoby
z immunosupresją (np. chorzy na AIDS)

(Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrzeszowie)

fot. sxc.hu

Ogłoszenia