Ogłoszenia
Instal Grunt

Na cmentarzu parafialnym w Giżycach przeprowadzono kompleksowy remont zbiorowej mogiły ofiar II wojny światowej, zamordowanych przez hitlerowskich najeźdźców w Mącznikach 3 września 1939 roku.

Grób w Giżycach to jedno z miejsc pamięci narodowej na terenie Miasta i Gminy Grabów nad Prosną. Spoczywa w nim zamordowana przez żołnierzy niemieckich ludność cywilna. Tamtego tragicznego dnia na granicy powiatu kaliskiego i ostrzeszowskiego zginęło 19 osób: dorośli i dzieci. Ofiary to mieszkańcy Marszałek, Mącznik, Kaliszkowic, Ostrowa Kaliskiego i Wielowsi.

Upływ czasu spowodował, że nagrobek z lat 70. wymagał pilnego remontu, dlatego z inicjatywy Burmistrza Maksymiliana Ptaka podjęto decyzję o jego odnowieniu. Swój udział w remoncie miały także gminy: Brzeziny i Kraszewice, które partycypowały w kosztach.

W pierwszych dniach maja tego roku zniszczony nagrobek został całkowicie wymieniony. Dzięki kontaktowi z rodzinami ofiar zaktualizowano również tablice z nazwiskami pomordowanych. Teraz nowy wygląd grobu cieszy.

W tym miejscu słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę i dołożyli starań na rzecz remontu tego, jakże ważnego, miejsca pamięci narodowej. Burmistrz Miasta i Gminy Grabów nad Prosną kieruje słowa wdzięczności szczególnie do Wójtów Gmin Kraszewice i Brzeziny – Panów Konrada Kuświka i Marka Cieślarczyka – za wsparcie finansowe przedsięwzięcia, a także do Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego Jana Adama Kłysza – za pomoc i zaangażowanie w realizacji zadania.

Ogłoszenia
J3M