Urząd Miasta i Gminy w Grabowie nad Prosną planuje jeszcze w tym roku zagospodarować fragmenty przestrzeni miejskiej łąkami kwietnymi i do takiego rozwiązania na terenach prywatnych zachęca również mieszkańców.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

 

W celu rozwijania pomysłu w kolejnych latach został złożony wniosek o dofinansowanie projektu edukacji ekologicznej do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach projektu powstaną 2 łąki kwietne na terenie Parku Miejskiego, o łącznej powierzchni ok. 3.000 m2. Oznakowane zostaną tablicami informacyjnymi z opisem wykorzystanych roślin, terminów ich kwitnienia i zalet zastosowania, w tym opłacalności w stosunku do tradycyjnych trawników.
Łąka kwietna to doskonała alternatywa dla tradycyjnego trawnika. Pachnący chaber, mak, fiołek polny czy rumianek to tylko niektóre z kwiatów zdobiących łąkę. Rośliny łąk kwietnych są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów absorbują znaczne ilości wody. Przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności terenu, poprzez większą liczbę rosnących gatunków roślin w stosunku do trawników oraz nieporównywalnie większą różnorodność fauny, zwłaszcza bezkręgowców, w tym niezwykle pożytecznych owadów zapylających.
Łąka kwietna to oszczędność dla budżetu właściciela terenu. Rośliny łąkowe mają znacznie dłuższe korzenie przez co nie wymagają tak częstego podlewania jak trawnik. Nie wymagają też ani nawożenia, ani częstego koszenia. Łąkę kosi się zaledwie dwa razy w sezonie. UMiG
fot. sxc.hu/Krappweis
Ogłoszenia