Połącz się z nami

Wydarzenia

Gmina Ostrzeszów zajmie się dystrybucją węgla?

Opublikowano

w dniu

Wciąż czekamy na ogłoszenie szczegółowych rozwiązań dotyczących dystrybucji węgla przez samorządy. Póki co w tej sprawie jest więcej pytań niż odpowiedzi. Władze gminy Ostrzeszów deklarują gotowość do podjęcia się tego zadania, pod warunkiem jednak, że do mieszkańców trafiał będzie rzeczywiście tani węgiel.

 Informacje, które docierają do nas teraz na przykład z Otwocka, czyli miasta, które jest powszechnie pokazywane jako przykład, mówią, że węgiel jest tam sprzedawany po 2.950 złotych, czyli nie jest to wcale tani węgiel, cena nie różni się niczym w porównaniu do prywatnych składów – zauważa burmistrz Patryk Jędrowiak i przypomina, że brane są pod uwagę dwa warianty. – Pośrednictwo poprzez gminną spółkę bądź podpisanie porozumienia z prywatnym pośrednikiem, tak jak zresztą rynek obrotu węglem funkcjonował do tej pory. W zależności od tego, jakie rozwiązania zostaną przyjęte w ustawie, która ma być lada dzień procedowana, będziemy decydować.

Włodarz Ostrzeszowa obawia się, że włączenie do systemu samorządów może doprowadzić do zaburzenia dobrze funkcjonującego w naszym kraju rynku pośrednictwa i obrotu węglem.

– Dlatego rozważamy, aby wspierać naszych pośredników – zapowiada. – Oni by tym węglem mogli handlować dokładnie na tych samych zasadach jak samorządy, a pozwoliłoby to uniknąć zamknięcia kolejnych działalności gospodarczych. Bo tak naprawdę sytuacja, kiedy preferencyjny węgiel będzie dystrybuowany wyłącznie przez samorządy może spowodować, że kolejne działalności gospodarcze będą w tym roku w Polsce zamykane.

Reklama
w tekst1

Z tego punktu widzenia, zdaniem P. Jędrowiaka, korzystniejszym rozwiązaniem byłoby podjęcie współpracy z prywatnym składem węgla.

 Uważam, że o wiele łatwiej jest zamknąć działalność niż ją uruchomić– podkreśla. – Prawdopodobnie te działalności, które zostaną w tym roku zamknięte, w następnym sezonie odbudowane nie będą i będziemy mieli po raz kolejny problem z dystrybucją węgla. Najgorsze co mogłoby się stać, to gdyby samorządy już na zawsze zostały powiązane z dystrybucją węgla, bo nie jest to zadanie samorządowe. Nawet za PRL-u samorządy nie dysponowały węglem, tylko robiły to GS-y. Wtedy też była świadomość, że nie jest to samorządowe zadanie.

Jeśli kooperacja prywatnych składów z samorządami zostanie umożliwiona, bardzo duże znaczenie miały będą kryteria wyboru konkretnego partnera spośród wszystkich podmiotów działających na danym terenie.

– Przez to też czekamy na projekt ustawy  powtarza Jędrowiak. – Czy tych pośredników będzie można wybrać kilku? Czy będzie musiał być jeden? Czy w przypadku posiadania gminne spółki, dystrybuowanie przez nią węgla będzie obowiązkowe? Praktycznie codziennie otrzymujemy nowe informacje, nie ma projektu ustawy. Tak więc w momencie, kiedy ten projekt zostanie przedstawiony, będziemy mogli rozpocząć jakiekolwiek planowanie.

Reklama
w tekst1

Według aktualnych zapowiedzi, oczekiwany przez samorządy projekt ustawy trafić ma pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu.

Reklama
w tekst2
Kliknij żeby komentować

1 komentarz

  1. AnoNim

    2022-10-19 at 14:37

    Nasze władze przewidziały to, na zabezpieczonym terenie – zamknietym parkingu za urzedem beda skladowac chałdy wegla, na wyjezdzie bedzie waga a transportem zajmi sie straz miejska

  2. Zbychu

    2022-10-19 at 16:49

    a gdzie ten dodatek?

  3. mikstaczani

    2022-10-19 at 20:38

    Najciekawsza jest cena…….jesli przekracza 2000 zl…..to trudno nie wymyslac na ten “cenowy cud”…..a przy okazji ktos na tym sporo zarabia w kraju gdzie wegla jest ….na ponad 200
    lat…., fiskus tez zarobi jeszcze raz tyle jak w zeszlym ….itd….

  4. hajs maja

    2022-10-20 at 07:42

    nie ma co się martwić o tych handlarzy, mają takie narzuty na tonie węgla, że nie zbiednieją jak im samorząd zrobi konkurencyjną cenę w końcu by mogli przyhamować

    • Taka tam mieszkanka

      2022-10-21 at 15:31

      Pierd.lisz, samorza wynajmie handlarzy do dystrybucj i bedzie 1 posrednk wiecej..

  5. Jadzia

    2022-10-20 at 12:00

    Piąty rozbiór Polski trwa!

  6. mirek

    2022-10-20 at 14:34

    A górnicy siedzą cichutko pod buciorem P. Dudy, kiedyś tak ochoczo strajkowali.

  7. Wit

    2022-10-21 at 07:58

    Węgiel miał być po tysiaku, podnieśli do 4000. Teraz obniżą do 2000, a suweren szczęśliwy, że jest taniej.
    Paliwo było po 5 zeta podnieśli do 8. Później obniżyli do 7 i suweren znów szczęśliwy, że taniej.
    Cukier był po po 2.80. Podnieśli do 8. Teraz kosztuje ok. 4.99 – suweren szczęśliwy.
    Ich elektorat to jednak ślepo wierzące, ciemne tępaki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 7 =

Popularne tematy