Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie zaprosiła uczniów miejscowych szkół do niesamowitego i tajemniczego świata fantasy. W programie festiwalu poświęconego temu gatunkowi literatury znalazły się spotkania z trzema związanymi z nim pisarzami. Była też okazja do spróbowania swoich sił w grach planszowych i RPG.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Partnerstwo dla Książki pt. „Do zobaczenia w sieci. Sieci bibliotek” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Festiwal fantasy zamyka całą serię spotkań mówi dyrektor Biblioteki Publicznej Dorota Owczarczak. – Przed wakacjami było spotkanie dla kobiet, później spotkanie dla mężczyzn z okazji Dnia Chłopca, wcześniej kilka spotkań autorskich dla dzieci. A teraz coś dla młodzieży, której był dedykowany festiwal fantasy.

Bohaterem jednego z festiwalowych spotkań był Paweł Kopijer, autor trylogii „Mitrys”, wciągających powieści fantasy w ramach cyklu „Kroniki Dwuświata”, a także gry planszowej „Mitrys”.

Staramy się przez pryzmat nurtu fantastyki i pisania książek fantasy przyciągnąć młodzież do czytania podkreślił. Fantastyka ma to do siebie, że dosyć fajnie wchodzi w mariaż z grami. Wiadomo, mamy „Wiedźmina”, który ma grę komputerową i grę planszową, jest film na Netflixie, ale mimo wszystko na początku tej całej gamy tworów jest książka.

Zarówno P. Kopijer, jak i pozostali autorzy zaproszeni do Ostrzeszowa mogą pochwalić się pełną niezależnością. Sami wydają swoje książki, a docierają z nimi do odbiorców dzięki portalowi internetowemu samowydawcy.pl.

Tam są autorzy, którzy napisali nie tylko fantasy – powiedział nam Mateusz Rogalski, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.Są romanse, thrillery, kryminały, erotyki, bajki, wszelkie gatunki literatury. Łączy je to, że autorzy samodzielnie wydali książki, bez współpracy z żadnymi wydawnictwami.

M. Rogalski dodaje, że współpraca z samowydawcami to nie tylko możliwość sprzedaży swoich publikacji, ale też szeroko zakrojona promocja.

Organizujemy chociażby tego typu festiwale, jeździmy po targach. Byliśmy na Targach Książki w Warszawie i na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Mieliśmy swoje stoisko, które kosztuje bardzo dużo. Jeżeli każdy z nas chciałby sobie sam je wykupić, to wiązałoby  się to z bardzo dużymi kosztami.

Pisarze dzielą się kosztami rezerwacji stoiska, dzięki czemu unikają obciążeń finansowych, jakie ponosiłby każdy z nich działając indywidualnie. Dyrektor D. Owczarczak zapowiada, że było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie z szeroko rozumianą fantastyką w ostrzeszowskiej Bibliotece Publicznej. ŁŚ

Ogłoszenia
J3M