„Czajkowskie kolędowanie” to najnowsza płyta wydana przez Gminną Orkiestrę Dętą z Czajkowa. Na płycie znalazło się 13 najpopularniejszych kolęd w wykonaniu muzyków i przy wokalnym akompaniamencie Natalii Cłapki.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Nagrania zarejestrowane zostały w dniach 6-8 marca bieżącego roku w Opatówku. Obecnie orkiestrę tworzy 40 muzyków z różnych kategorii wiekowych. Nieprzerwanie od 10 lat muzycy grają pod dyrygenturą kapelmistrza Krzysztofa Sowy.

Wydanie płyty możliwe było dzięki bardzo dobrej współpracy z Gminą Czajków i Powiatem Ostrzeszowskim.

Jak mówią sami orkiestranci: „Płytę nagrywaliśmy z myślą o rodzinach z naszego regionu i o kultywowaniu tradycji wspólnego kolędowania. Jesteśmy przekonani, że te dźwięki umilą czas spędzany w domowym zaciszu, a także staną się wyjątkowym upominkiem, który można podarować bliskim.” Warto wspomnieć, że do płyty załączony jest szeroki opis wielkopolskich tradycji bożonarodzeniowych.

Świąteczny okres na terenie Gminy Czajków jest szczególny z wielu względów. Przygotowujemy się do niego duchowo, uczestnicząc w Adwentowych nabożeństwach. Ponadto ozdabiamy nasze domostwa. Zainteresowani oryginalnymi dekoracjami mają wspaniałą możliwość kupna świątecznych ozdób podczas corocznego Kiermaszu Bożonarodzeniowego organizowanego w Domu Kultury w Czajkowie. Sprzedawane jest tam rękodzieło wykonane przez utalentowanych mieszkańców gminy oraz okolicznych miejscowości. Kiedy domostwa są już przygotowane, przychodzi kolej na tradycyjne dania. Na czajkowskich stołach wigilijnych zwykle znajduje się barszcz z uszkami, karp, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, śledzie, kutia, makowiec, piernik w formie ciasta lub ciasteczek.

W okresie Bożego Narodzenia ludzie dzielą się dobrem, wpierają, obdarowują, pomagają tym, którzy pomocy potrzebują. Miłość rozświetla ten czas na różne sposoby. Wśród wydarzeń, które odbywają w tej świątecznej atmosferze na terenie Gminy Czajków wymienić należy Wigilijne spotkanie opłatkowe, które już tradycyjnie rozpoczyna się Jasełkami przygotowanymi przez uczniów lokalnych szkół.

Żywą tradycją kultywowaną z pokolenia na pokolenie jest corocznie wznawiana działalność wielu grup wiliarzy. Grupy te są zróżnicowane wiekowo i najczęściej skupiają osoby z tej samej wioski. Wiliarze, bo takim mianem na terenie naszej gminy określa się kolędników, chodząc od domu do domu odśpiewują kolędy, obsmarowują sadzą panny na wydaniu i zbierają datki do puszki. Jest to tradycja, która zdaje się istnieć od zawsze. Wszyscy z niecierpliwością oczekują kolejnej grupy, bo przecież wizyta rozśpiewanych kolędników przynosi szczęście dla domostwa.

Czas ten jest również wyjątkowy dla czajkowskiej Orkiestry Dętej. W okresie adwentu w Kościele Parafialnym w Czajkowie i w Kaplicach: w Klonie, Mielcuchach i w Muchach bierzemy udział w uroczystych mszach świętych, po których rozprowadzamy orkiestrowe kalendarze na kolejny rok, życząc wszystkim radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Do siego Roku. Ważnym dla nas spotkaniem jest coroczna Orkiestrowa Wigilia podsumowująca kolejny rok działalności muzycznej. Rokrocznie bierzemy udział w uroczystej Pasterce odprawianej o północy w Kościele Parafialnym w Czajkowie i we mszy świętej 26 grudnia. Ta msza i święcone podczas nabożeństwa zboża są wspomnieniem św. Szczepana – pierwszego męczennika troszczącego się o rolników i dobre plony. Tradycyjnie również uczestniczymy w Gminnym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Czajkowie odbywającym się w Święto Trzech Króli.

Wydarzeniami, które skupiają wielu uczestników i niosą dobro są także te organizowane w Powiecie Ostrzeszowskim. Na uwagę zasługują między innymi imprezy o zasięgu ogólnokrajowym, czyli świąteczne wsparcie w ramach Szlachetnej Paczki i Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Corocznie odbywa się Powiatowy konkurs Kolęd i Pastorałek, a w wielu miejscowościach powiatu organizowane są lokalne koncerty kolęd.

Tegoroczne święta będą odbiegały od tych, które znamy. Może jest to moment wart wspomnienia zwyczajowych wydarzeń, a także do nabycia płyty, by tradycyjne dźwięki otulały nasze domostwa podczas tych świąt, które dla nas wszystkich będą inne niż zwykle.

Osoby zainteresowane nabyciem płyty zapraszamy do kontaktu mailowego:  orkiestraczajkow@gmail.com.

Magdalena Haręża

Ogłoszenia
J3M