Już około 1/3 podatników w powiecie ostrzeszowskim złożyła swoje zeznania za ubiegły rok, z czego niemal wszyscy zrobili to za pośrednictwem Internetu. Przyczynił się do tego przede wszystkim fakt, że rozliczenie z fiskusem jest obecnie dużo prostsze niż jeszcze kilka lat temu. Z analiz przeprowadzonych przez Urząd Skarbowy w Ostrzeszowie wynika, że aż 94% spośród tych, którzy do tej pory wywiązali się z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej skorzystało z formy elektronicznej.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

1/3 z nich skorzystała z usługi, jaką świadczy administracja skarbowa od trzech lat w postaci e-PITu – dodaje naczelnik ostrzeszowskiego Urzędu Skarbowego Krzysztof Dudczak.  Jest to bardzo wygodna forma, w której podatnik potwierdza dane, jakie wcześniej, jako organizacja, zebraliśmy. Co prawda od 1 lutego zmieniła się nieco forma logowania, ale ona umożliwia podatnikowi nie tylko samo rozliczenie, ale również sprawdzenie innych usług oferowanych przez administrację skarbową. Chociażby sprawdzenie, ile mamy niezapłaconych mandatów i uregulowanie ich na tej platformie.

W ślad za wzrostem tempa składania zeznań, idzie przyspieszenie w zakresie przekazywania zwrotów.

Zwroty idą naprawdę w ciągu kilku do kilkunastu dni – przekonuje K. Dudczak. Wiadomo, że są przypadki, które wymagają wyjaśnień, natomiast już ponad 40% zwrotów, które do nas wpłynęły jest już zlecone. Stąd też sądzę, że składanie zeznań w wersji elektronicznej ma same atuty.

Z roku na rok spada liczba deklaracji składanych w formie tradycyjnej, czyli papierowej.

Na dzisiaj mamy 7% zeznań w wersji papierowej – uzupełnia naczelnik Urzędu Skarbowego. – W zeszłym roku było to 10%, a więc widać, że ta liczba cały czas maleje. Jedna ważna rzecz. My zeznanie realizujemy według terminu zwrotu. Zeznania składane w formie papierowej mają niestety zwrot 3-miesięczny, a te w formie elektronicznej – 45-dniowy. Stąd też gros zeznań, które zostały złożone papierowo oczekuje cały czas na zwrot, a osoba, która złożyła je w wersji elektronicznej prawdopodobnie już go dostała.

Mimo to administracja skarbowa nie zamierza całkowicie rezygnować z papierowych PITów. Wciąż będziemy mieli wybór, choć już niemal dla wszystkich podatników jest on oczywisty. Składając zeznanie przez Internet, a zwłaszcza przez stronę podatki.gov.pl nie tylko prędzej otrzymamy zwrot, ale też ustrzeżemy się błędów podczas wypełniania formularza. Większość z nas korzysta z odliczeń podatkowych, najczęściej z ulgi na dzieci, ale także z ulg termomodernizacyjnej i internetowej oraz z tytułu przekazania darowizny i poniesienia kosztów związanych z rehabilitacją.

Ogłoszenia
J3M