Czy warto wybrać się do Ostrzeszowa? Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Jak się najlepiej dostać do miasta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym tekście. Opisujemy w nim kilka ciekawych zabytków, które powinny zaciekawić turystów. Historia niektórych z nich sięga nawet XIV wieku. To jak, zabierasz się za lekturę?
Jak dotrzeć do Ostrzeszowa?
Ostrzeszów leży w województwie wielkopolskim. Od granicy z innymi regionami dzieli je dosłownie kilkanaście kilometrów. Blisko jest stąd na Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Górny Śląsk czy do centralnej Polski.
Miasto położone jest przy trasie biegnącej z Bytomia, poprzez Poznań, aż do Koszalina. Parę lat temu podróżowali nią np. Ślązacy, chcący spędzić wakacje w Kołobrzegu czy kluby piłkarskie z południa kraju, zmierzające na mecz do Poznania. Przez Ostrzeszów przejeżdżali kiedyś zawodnicy takich zespołów, jak Raków Częstochowa, Ruch Chorzów, GKS Katowice czy Polonia Bytom.
Jeśli posiadasz LVBet kod promocyjny, możesz na bieżąco sprawdzać ich wyniki. Wystarczy tylko zarejestrować się w serwisie. Opcja ta dostępna jest jednak tylko dla osób pełnoletnich.
Do Ostrzeszowa można też dostać się koleją. Jeżdżą tu bezpośrednie pociągi m.in. z Katowic, Krakowa, Poznania czy Szczecina. Co warto zobaczyć, jak już znajdziemy się na miejscu?
Rynek z ratuszem
Centralnym punktem Ostrzeszowa jest rynek. Gdy uda nam się do niego dotrzeć jedną z siedmiu uliczek, naszym oczom ukaże się odrestaurowany ratusz. W jego wnętrzach funkcjonuje obecnie Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa i Urząd Stanu Cywilnego.
Pierwsze wzmianki o ratuszu pochodzą z XIV wieku. Miał on mieć drewnianą konstrukcję i zlokalizowany był nieopodal placu targowego. Murowany budynek, który aktualnie można podziwiać, powstał ok. 1840 roku.
W 2007 roku przeszedł on generalny remont. Odnowiono też jego najbliższe otoczenie. Dzięki temu mieszkańcy oraz przyjezdni z chęcią spędzają tutaj swój wolny czas.
Wieża zamkowa
Kilka kroków od rynku znajdują się pozostałości dawnego zamku kazimierzowskiego, którego początki sięgają XIV wieku. Zbudowany z cegły z myślą głównie o celach obronnych. Niestety nie udało mu się w całości przetrwać czasów okupacji niemieckiej.
Zamek został w większości rozebrany w 1843 roku. Zachowała się jedynie jego baszta. W 1960 roku została odnowiona i stworzono tam muzeum oraz wieżę widokową. Zadbano też o odpowiednie oświetlenie tego miejsca. W jej sąsiedztwie często odbywają się liczne imprezy.
Wieża ciśnień
Jeśli kogoś interesują zabytki techniki, koniecznie powinien udać się w okolice ostrzeszowskiej wieży ciśnień. Przyciąga ona wzrok swoim nietypowym kształtem. Wybudowana została w 1916 roku i przez wiele lat zaopatrywała mieszkańców w wodę.
Z czasem jej moce przerobowe okazały się niewystarczające. Powoli traciła na znaczeniu, aż w końcu zdecydowano o jej wygaszeniu. W 2007 roku została odnowiona w ramach programu dbającego o kulturowe dziedzictwo.
Kościoły
Na terenie Ostrzeszowa znajdziemy kilka kościołów. Najstarszym z nich jest Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Budowę tej gotyckiej świątyni datuje się na przełom XIV i XV wieku.
Warty odwiedzenia jest też Kościół pw. Świętego Mikołaja. Zbudowano go z drewna w 1758 roku. Jego wnętrza skrywają wiele cennych elementów, które są dużo starsze niż sam budynek.
a paliwo najdroższe w Wielkopolsce,chyba zmowa…