Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Mamy wrażenie, że o zakażeniach ran mówi się bardzo mało. Niestety mają one często miejsce. Nie chodzi jedynie o zakażenie zwykłych okaleczeń, które pochodzą z drobnych wypadków, czy też zadrapań, ale także tych pourazowych, czy też pooperacyjnych. Jak je rozpoznać oraz jak z nimi postępować? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Jakie są przyczyny zakażenia rany?

Rany mogą być bardzo łatwo zakażone. Najprościej dochodzi do nich poprzez patogeny, które mogą być obecne na powierzchni przedmiotu, który ranę spowodował. Gdy skaleczenie powstało w ogrodzie, w parku, czy też na ulicy (a więc na świeżym powietrzu), to do tego wszystkiego dochodzą jeszcze bakterie znajdujące się w powietrzu, ziemi, a także w wodzie. Nie tylko bakterie mogą spowodować zakażenie rany. Bardzo często za samą infekcję są odpowiedzialne grzyby.

Jakie są objawy zakażenia rany?

Objawy zakażenia są bardzo podobne zarówno jeśli chodzi o rany po jakimś urazie, jak i po operacji. Najczęściej w okolicach naszego skaleczenia zaczynamy odczuwać po prostu swędzenie. Następnie pojawia się zaczerwienienie skóry. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że swędzenie nie ustępuje. Później już do chodzi od poważniejszych objawów. Co mamy na myśli? Na pewno pojawia się pieczenie rany, pulsowanie, obrzęk, a także ból, który ewidentnie zwiększa się przy dotyku.

W późniejszym czasie może nawet dochodzić do sączenia się ropy. Można poczuć także nieprzyjemny zapach. Osoby, które nabawiły się infekcji rany, mają często gorączkę oraz powiększone węzły chłonne. Z zakażeniem skaleczeń naprawdę nie ma żartów.

Co zrobić w sytuacji zakażenia rany?

Na pewno najlepiej do takiej sytuacji nie dopuścić. Na pewno niezmiernie ważna jest sama higiena pooperacyjnej rany. Wymiana opatrunków zawsze powinna mieć miejsce z zachowaniem sterylności. Nie można zapominać o użyciu gazy, rękawiczek, a także plastrów. Bardzo ważny jest środek dezynfekcyjny. Na pewno, gdy będziemy się słuchać tych rad, to zmniejsza się samo prawdopodobieństwo pojawienia się pewnych zakażeń. Oczywiście w stu procentach nie możemy być tego nigdy pewni.

A co mamy zrobić, gdy do infekcji rany już niestety doszło? Najczęściej należy zastosować po prostu maść. Powinna to być maść z antybiotykiem, która jest na receptę. Takie specyfiki wyróżniają się miejscowym działaniem i szybkim zwalczaniem stanu zapalnego.

Rany, które powstały po operacji, czy też zabiegu wymagają jednak także leczenia farmakologicznego w sposób doustny. Gdy pacjent jest w szpitalu, to najczęściej jest stosowane leczenie dożylne. Gdy do zakażenia dojdzie, to lekarze decydują o podaniu specjalnej szczepionki przeciw tężcowi. Szczepionka jest podawana w trzech dawkach w podanych z góry odstępach czasowych.

Ze stanem zapalnym po dojściu do zakażenia nie należy działać samodzielnie. Najrozsądniej jest się zgłosić do lekarza, który doradzi leczenie i na pewno oceni konkretny przypadek. Czasami rzeczywiście sama maść pomoże, a w innych przypadkach konieczne jest już specjalistyczne leczenie.

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski