Aparat wzroku bardzo często narażony jest na szkodliwe działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. Zwykle to one przyczyniają się do rozwoju różnych chorób i infekcji. Jednocześnie, niektóre z nich mogą być warunkowane innymi czynnikami jak np. starzenie się organizmu, czy urazy mechaniczne. Warto wiec poznać najczęściej występujące dolegliwości w obrębie aparatu wzroku i wiedzieć, jak je rozpoznać.
Alergiczny i niealergiczny stan zapalny spojówek – powszechne schorzenie wzroku
Choroby oczu mogą mieć podłoże alergiczne i niealergiczne. W tym wypadku warto wskazać na zapalenie spojówek, które jest zdecydowanie dolegliwością występującą najczęściej. Zazwyczaj powoduje ją alergia oczu. Pod wpływem kontaktu z alergenem, wydziela się nadmierna ilość histaminy. To z kolei może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego w obrębie spojówki oka. Co do zasady wyróżnia się:
- okresowe zapalenie spojówek – spowodowane nagłym i krótkotrwałym działaniem alergenu;
- chroniczne zapalenie spojówek – powodowane stałym kontaktem z alergenem.
W tym wypadku trzeba wskazać również niealergiczne zapalenie spojówek, które może wynika np. z długiego czasu spędzonego przez monitorem lub nadmiernego zmęczenia oczu.
Jak leczy się stan zapalny w obrębie spojówki?
Jeśli zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne, zaleca się natychmiastowe usunięcie alergenu, podanie leków przeciwhistaminowych i skorzystanie z kropli do oczu o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli zaś podłożem są inne, niealergiczne czynniki można stosować odpowiednie okulary do pracy przy komputerze i prowadzić terapię kroplami o działaniu przeciwzapalnym.
AMD – przypadłość pojawiająca się wraz z wiekiem
Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD to kolejna, popularna choroba oczu, pojawiająca się najczęściej wraz z wiekiem. Sama plamka żółta to miejsce na siatkówce oka, gdzie występuje największe skupisko światłoczułych czopków. Można wyróżnić suche AMD, które postępuje systematycznie i powoli uszkadza wzrok, a także mokre, któremu towarzyszą gwałtowne i nagłe objawy. Najczęściej zwyrodnienie plamki żółtej objawia się znacznym pogorszeniem się ostrości widzenia, mroczek centralny, a także problemy z widzeniem kontrastu.
Jak można leczyć AMD?
Niestety na AMD wysiękowe (mokre) nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. Zwykle konieczna jest konsultacja okulistyczna. Specjalista może zakwalifikować pacjenta do zabiegu, który zmniejszy objawy i zahamuje postęp choroby. Jednak przywrócenie pełni widzenia nie zawsze jest możliwe.
Przesuszona powierzchnia oka – problem osób pracujących przy komputerze
Zespół suchego oka to kolejna choroba oczu, która jest typowa dla osób narażonych na działanie promieniowania niebieskiego. Wynika ona głównie z nieprawidłowego składu lub niewystarczającej ilości produkowanego filmu łzowego, który odpowiada za nawilżenie gałki ocznej. Do najczęstszych objawów zalicza się głównie nadmierne przekrwienie gałki ocznej, dyskomfort i uczucie ciała obcego w oku.
Jak można leczyć przesuszoną powierzchnię oka?
W przypadku, kiedy zespół suchego oka wynika z długiej pracy przy komputerze, zaleca się stosowanie okularów z filtrem ochronnym. Terapię mogą wspomagać krople o działaniu nawilżającym, czyli tzw. sztuczne łzy.
Najnowsze komentarze