Do tego, że ziemię ostrzeszowską zamieszkiwało i wciąż zamieszkuje wielu wszechstronnie uzdolnionych ludzi, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ich liczba może być jednak zaskoczeniem nawet dla bacznych obserwatorów lokalnego życia kulturalnego. Dowodem jest jedna z wystaw zorganizowanych ostatnio przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Zatytułowana jest „Autorzy z naszych stron” i zgromadzono na niej książki, które wyszły spod pióra pisarzy mieszkających obecnie lub w przeszłości na obszarze powiatu ostrzeszowskiego.

Chodzi przede wszystkim o to, aby zwrócić uwagę, że między nami były i są osoby, które tworzą, dzielą się wiedzą i umiejętnościami z szerszym gronem wyjaśnia Katarzyna Drożak. – Ale też myślimy, że jest to inspiracja dla osób, które może noszą się z takim zamiarem, mają takie marzenia, a może nie mają odwagi i śmiałości, może możliwości, żeby coś takiego zrobić, wydać książkę, napisać tomik poezji czy stworzyć album ze swoimi pracami, np. fotograficznymi.

Autorki wystawy nie kryją, że przeżyły duże zaskoczenie, kiedy okazało się, jak długa jest lista literatów wywodzących się z Ostrzeszowa i okolic.

Początkowo myślałyśmy, że to będzie zbiór 20-25 osób, natomiast, kiedy zrobiłyśmy burzę mózgów, to do głowy wpadło prawie 50 nazwisk osób, które tworzą, a wywodzą się z naszego regionu podkreśla K. Drożak. – Na pewno nie jest to zamknięty zbiór osób. Na pewno, gdybyśmy dłużej poszukały i posiłkowały się wiedzą naszych regionalistów, to grono tych osób na pewno byłoby szersze. Myślę, że około 130-140 osób znalazłoby się w takiej bazie.

Czyje książki można zatem poznać lub sobie przypomnieć dzięki ekspozycji? Nie mogło oczywiście zabraknąć pozycji autorstwa patrona Biblioteki Publicznej Stanisława Czernika czy laureata Nagrody Literackiej Nike Mariana Pilota, ale można powiedzieć, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Są to autorzy kryminałów, np. Maciej Żurawski, ks. Marcin Walczak czy Monika Poprawa, która pochodzi z Kobylej Góry wylicza Dorota Lepka. Są książki poetyckie, autorstwa m.in.: Bolesława Grobelnego czy Renaty Gruchockiej.

Przekrój gatunkowy i tematyczny wystawionych książek jest tak szeroki, że każdy czytelnik z pewnością znajdzie coś dla siebie. Każdy też może stać się współtwórcą ekspozycji. Wystarczy wskazać, jakiego autora brakuje, a panie bibliotekarki niezwłocznie uzupełnią prezentowany na piętrze biblioteki zbiór. ŁŚ

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski