Zmarły 3 października ubiegłego roku architekt Andrzej Maleszka to kolejna osoba uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Grabów nad Prosną. Uroczystość wręczenia pośmiertnie Aktu Nadania Tytułu Honorowego Obywatela miała miejsce w czwartek, 19 października, podczas sesji Rady Miejskiej Grabowa nad Prosną.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Z wnioskiem o przyznanie tytułu wystąpiło Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Grabów nad Prosną, bowiem to właśnie rodzinne miasto, w którym w 1947 roku urodził się uhonorowany, zawsze głęboko tkwiło w jego sercu – co kilkukrotnie podkreślano podczas czwartkowej ceremonii, w której udział wzięła rodzina, przyjaciele i bliscy zmarłego. Choć po zakończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej na stałe związał się z Poznaniem, gdzie mieszkał i pracował, nigdy nie zapomniał o Grabowie nad Prosną. Miłość i przywiązanie do rodzinnego miasta wyrażał w społecznym zaangażowaniu na rzecz rozwoju, unowocześniania i upiększania tego miejsca.

Architekt wywarł duży wpływ na oblicze miasta będąc współautorem planu zagospodarowania Grabowa nad Prosną z początku lat 90-tych, a także przebudowy Rynku Władysława Jagiełły. Wspierał lokalną parafię opracowując dokumentację remontu kościoła parafialnego i klasztornego oraz odbudowę kaplicy przy ul. Klasztornej 12. Autor projektów kilku budynków w Grabowie nad Prosną, m.in. dworca PKS, budynku mieszkalno-usługowego przy skrzyżowaniu ul. Kaliskiej i Godlewskiego, przebudowy domu przy ul. Młyńskiej, domu mieszkalnego oraz salonu i serwisu samochodowego przy ul. Parkowej. Ostatnim, w pełni ukończonym dziełem, z którego był wyjątkowo dumny, jest mural – płaskorzeźba, przedstawiająca panoramę miasta w Parku Miejskim przy ul. Kolejowej.

Pośmiertny akt nadania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Grabów nad Prosną wręczyli na ręce rodziny Andrzeja Maleszki Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Biel, Burmistrz Miasta i Gminy Grabów nad Prosną Maksymilian Ptak oraz Wiceprzewodnicząca Bożena Klada.

Andrzej Maciej Maleszka zmarł 3 października 2022 roku w Poznaniu, został pochowany przy Alei Zasłużonych na poznańskim cmentarzu Junikowo. UMiG

Ogłoszenia
Plus