Połącz się z nami
top

Ogłoszenia płatne

4 kroki, aby sprowadzić pojazd z zagranicy do Ostrzeszowa

Opublikowano

w dniu

Polacy w 2022 roku sprowadzili do Polski ponad 770 tysięcy samochodów z zagranicy. To oznacza, że nadal chętnie sięgają po pojazdy kilkuletnie, z dobrym wyposażeniem i w rozsądnej cenie. Planujesz nową inwestycję i zastanawiasz się, jak sprowadzić dla siebie auto z Anglii czy Niemiec? Zobacz, jak to zrobić.

 

4 kroki, które należy wykonać, aby sprowadzić samochód z zagranicy i zacząć nim jeździć

Sprowadzenie pojazdu z zagranicy pozornie może wydawać się trudną, złożoną i w konsekwencji nieopłacalną procedurą. W rzeczywistości Polacy nadal chętnie decydują się na pozyskiwanie pojazdów z Anglii, Niemiec czy Belgii. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje bowiem sprawną i legalną procedurę. Jak ją przeprowadzić?

 

Reklama
J3M

1. Znajdź pojazd dla siebie lub skorzystaj z usług dealera

Najważniejsze jest znalezienie dla siebie oferty samochodu, którego zakupem będziesz zainteresowany. Możesz to zrobić na dwa sposoby: samodzielnie, orientując się w sytuacji rynkowej, lub korzystając z usług profesjonalnych pośredników bądź komisów. Która z opcji bardziej się opłaca?

Pierwsze wymaga nakładu pracy i czasu. Druga z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mogą one wynosić nawet kilka tysięcy złotych. W związku z tym warto przeanalizować, na czym Ci najbardziej zależy.

Pamiętaj przy tym, że samodzielne analizowanie rynku daje większą szansę na znalezienie idealnej oferty dla Ciebie. Jeśli skorzystasz z usług dealera, obdarzysz go dużym zaufaniem. Ryzyko doboru nieodpowiedniego pojazdu czy tego w mniej korzystnej cenie będzie w tym wypadku znaczące. 

 

Reklama
J3M

Gdzie szukać ofert sprzedaży samochodów?

Jeśli samodzielnie zdecydujesz się na szukanie samochodu z zagranicy dla siebie i swojej rodziny, skorzystaj przede wszystkim z Internetu. Na forach i portalach ogłoszeniowych znajdziesz propozycje sprzedaży pojazdów od osób prywatnych oraz z zagranicznych komisów. Szeroki wybór zwiększy szansę na dopasowanie konkretnej opcji do swoich potrzeb.

Jeśli pracujesz lub wypoczywasz za granicą, warto poszukać pojazdu lokalnie. Odwiedź komisy w okolicy, porozmawiaj z sąsiadami czy znajomymi, a być może w ten sposób znajdziesz samochód dla siebie — w swoim budżecie i o odpowiadających Ci parametrach.

 

2. Sprawdź informacje dotyczące interesującego Cię pojazdu

Pamiętaj, aby auto z Niemiec (https://rankomat.pl/samochod/samochod-z-niemiec-jak-go-sprawdzic-sprowadzic-i-ubezpieczyc)  czy z innego kraju wnikliwie sprawdzić przed zakupem. Jak to zrobić? Skorzystaj z rządowej strony internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl. Znajdziesz na niej informacje o samochodzie dotyczące m.in.:

Reklama
J3M
  • kradzieży,
  • złomowania i szkód całkowitych,
  • przebiegu,
  • badań technicznych.

 

Usługa ma darmowy charakter, dlatego skorzystanie z niej nie będzie wiązało się dla Ciebie z dodatkowymi kosztami. Sprawdzając informacje na portalu, otrzymasz dostęp do danych związanych z samochodami m.in. z Niemiec, Belgii czy Francji.

 

Jak sprawdzić dane dotyczące pojazdu na rządowej stronie?

Aby sprawdzić dane dotyczące pojazdów z zagranicy potrzebne Ci będą:

  • numer rejestracyjny samochodu,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

 

Możesz poprosić o nie sprzedającego jeszcze przed obejrzeniem auta. Dzięki temu od razu sprawdzisz najważniejsze informacje dotyczące oferty i zyskasz pewność, czy opłaca się nadal angażować w transakcję, czy nie.

Reklama
J3M

 

3. Dokonaj zakupu pojazdu i sprowadź go do Polski

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, następnym krokiem będzie zawarcie umowy. Po sfinalizowaniu transakcji będziesz musiał sprowadzić pojazd do Polski. Możesz zrobić to na kilka sposobów. Jeśli auto nie jest wyrejestrowane, ma polisę OC i ważny przegląd, możesz przyjechać nim na kołach i jeździć po polskich drogach jeszcze przez 30 dni (po tym czasie auto będziesz musiał zarejestrować).

 

Pojazd wyrejestrowany możesz z kolei wyposażyć w tymczasowe tablice rejestracyjne oraz krótkoterminową polisę OC, aby móc nim wjechać do Polski. Jeśli nie chcesz korzystać z takiej opcji, możesz zdecydować się na lawetę — jest to jednak kosztowna usługa.

Reklama
J3M

 

4. Przeprowadź procedurę rejestracji auta

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski musisz go zarejestrować. Procedura wymaga:

  • przetłumaczenia dokumentów związanych z transakcją kupna i samym samochodem,
  • opłacenia podatku akcyzowego,
  • przeprowadzenia badania technicznego auta,
  • dokonania opłat rejestracyjnych,
  • wypełnienia formalności w urzędzie,
  • wykupienia polisy OC najpóźniej w dniu rejestracji auta.

 

Koszty samej rejestracji to około 160 złotych.

Na stronie https://rankomat.pl/samochod/rejestracja-samochodu-z-niemiec znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące rejestracji samochodu z Niemiec. Z artykułu dowiesz się m.in. jakie dokumenty trzeba przetłumaczyć w tej procedurze i poznasz stawki podatku akcyzowego dla konkretnych samochodów.

Reklama
J3M

Kupno auta z zagranicy wiąże się z szeregiem formalności, których trzeba dopełnić – aby je kupić, sprowadzić do Polski i zalegalizować w kraju. Taka procedura opłaca się jednak inwestorom, którzy nadal chętnie z niej korzystają, zyskując w ten sposób dostęp do kilkuletnich pojazdów w dobrym stanie technicznym i w korzystnej cenie. 

Reklama
J3M
Kliknij żeby komentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − jeden =

Popularne tematy