Połącz się z nami
top

Aktualności

20 lat wielkopolskiej wsi w Unii Europejskiej

Opublikowano

w dniu

Ponad 2 miliardy złotych otrzymali beneficjenci PROW w województwie wielkopolskim. Zakres przyznanego wsparcia jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. budowy lub modernizacji dróg lokalnych, gospodarki wodno-ściekowej, inwestycji w obiekty pełniące funkcje kulturalne, inwestycji w targowiska, kształtowania przestrzeni publicznej, niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, kulturalnej i sportowej oraz przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

– Oceniając zalety i wady członkostwa Polski w Unii Europejskiej, warto zadać sobie trud porównania polskiej wsi 20 lat temu oraz obecnie. Podstawowe różnice rysują się niemal na każdym kroku, jak Wielkopolska długa i szeroka. Są to różnice świadczące o korzyściach płynących z realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w naszym regionie – podkreśla wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski.

Z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego w powiecie ostrzeszowskim zorganizowane zostało forum Wielkopolska Wieś Europejska podsumowujące bilans członkostwa Polski w UE w kontekście rozwoju wielkopolskich obszarów wiejskich.

Inwestycje infrastrukturalne

Biorąc pod uwagę dane statystyczne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny w latach 2003-2022 liczba ludności zamieszkującej obszary wiejskie, która korzystała z sieci kanalizacyjnej zwiększyła się o 65%. Oznacza to, że przeszło 700 tysięcy osób więcej ma obecnie dostęp do tego rodzaju infrastruktury niż 20 lat temu. Duże znaczenie w tym kontekście mają środki przeznaczone z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Łącznie na wsparcie zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w województwie wielkopolskim przeznaczono bowiem kwotę blisko 870 milionów złotych. Pozwoliła ona na wybudowanie lub przebudowanie 1840 km wspomnianych sieci kanalizacyjnych, to mniej więcej tyle ile liczy droga z Poznania do Rzymu. Warto do tego dodać ponad 900 kilometrów nowej lub zmodernizowanej sieci wodociągowej, wtedy uzyskujemy odcinek dłuższy niż odległość Madrytu od Poznania. W samym powiecie ostrzeszowskim zrealizowanych zostało 15 takich inwestycji na kwotę ponad 19 milionów złotych.

Dzięki PROW 2014-2020 w województwie wielkopolskim powstały nowoczesne drogi lokalne. Mowa o łącznie blisko 400 km odcinków dróg gminnych i powiatowych. Na ten cel przeznaczono wsparcie w kwocie ponad 250 milionów złotych, z czego blisko 4 miliony zł trafiło do beneficjentów w powiecie ostrzeszowskim, którzy zrealizowali 7 inwestycji drogowych.

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

Środki z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich zasiliły budżety gmin, które zdecydowały się na poprawę handlu lokalnymi produktami spożywczymi poprzez budowę lub modernizację targowisk. W sumie powstały 33 takie obiekty w naszym regionie, w tym jeden w Ostrzeszowie.

Wspólna Polityka Rolna kładzie nacisk na to, aby ludność wiejska miała dostęp do bogatej oferty kulturalnej. Z tego względu wsparcie finansowe skierowano na dofinansowanie świetlic wiejskich i wiejskich domów kultury. Niemal każda gmina w Wielkopolsce może poszczycić się pozyskaniem funduszy na ten cel, a zmodernizowane i nowopowstałe budynki służą społecznościom lokalnym o czym mogliśmy się przekonać chociażby podczas zorganizowanych w 2023 roku w każdym powiecie województwa z inicjatywy wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego forach Kół Gospodyń Wiejskich.

W styczniu 2024 roku wicemarszałek Krzysztof Grabowski podpisał umowę z przedstawicielami Ostrzeszowskiej Lokalnej Grupy Działania, dzięki której na rozwój lokalny kierowany przez społeczność w powiecie ostrzeszowskim przeznaczone zostanie ponad 3,5 miliona euro.

LEADER i nowe strategie

Omawiając korzyści płynące z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie sposób pominąć instrumentu LEADER, który za sprawą funkcjonujących w całej Europie lokalnych grup działania, dystrybuuje fundusze unijne zaspokajając zgłaszane przez społeczności lokalne potrzeby. Wśród namacalnych efektów wdrażania inicjatywy LEADER w województwie wielkopolskim warto wspomnieć przede wszystkim o setkach, jeśli nie tysiącach urządzonych placów zabaw i siłowni zewnętrznych, boisk wielofunkcyjnych, skwerów, czy skateparków. LEADER to jednak w dużej mierze wsparcie przedsiębiorczości. Środki w ramach PROW 2014-2020 kierowane były na wsparcie nowopowstających firm, ale również na rozwój już istniejących. Zakres branż, w których mieszkańcy naszego województwa postanowili ulokować pozyskany kapitał jest bardzo szeroki: od branży budowlanej, poprzez zakłady wulkanizacyjne, przetwórstwo, działalność edukacyjną, medyczną, weterynaryjną, po usługi artystyczne. Z pomocy finansowej skorzystało blisko 1600 firm w Wielkopolsce.

– Na terenie powiatu ostrzeszowskiego funkcjonuje Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania. Grupa opracowała nową strategię rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, która będzie wdrażana w najbliższych kilku latach. Zachęcamy do śledzenia jej strony internetowej i korzystania z ogłaszanych naborów wniosków – mówi Izabela Mroczek, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

Fora Wielkopolska Wieś Europejska

Z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, z inicjatywy wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego, w drugiej połowie 2024 roku we wszystkich powiatach województwa odbywają się fora podsumowujące bilans członkostwa naszego kraju we Wspólnocie Europejskiej dla wielkopolskiej wsi. Spotkania, organizowane przez Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku we współpracy z Departamentem Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWW skupiają szerokie grono osób zaangażowanych w sprawy wsi i jej mieszkańców, przedstawicieli samorządów lokalnych, lokalnych grup działania, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i beneficjentów PROW. Uroczystość podsumowująca efekty wdrażania funduszy unijnych dla obszarów wiejskich na terenie powiatu ostrzeszowskiego odbyła się 7 października 2024 r. w Bobrownikach.

Reklama
w tekst2
Kliknij żeby komentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight − 6 =

Popularne tematy