W sobotę 4 czerwca w Grabowie nad Prosną harcerze świętowali 10-lecie istnienia swojej drużyny.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz miejskich oraz delegacje z zaprzyjaźnionych środowisk harcerskich wraz z Komendantem Hufca ZHP Kępno im. Wojska Polskiego hm. Marcinem Szajdakiem. Próbna drużyna harcerska zaczęła funkcjonować od wrześniu 2011 roku przy Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy i po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komendanta Hufca ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów hm. Jana Kędzi, w maju 2012 roku rozkazem L3/ 2012 została przyjęta w poczet drużyn z numerem 15. Funkcję drużynowej objęła dh pwd. Halina Nowak, która do dzisiaj opiekuje się drużyną. Na początku uroczystości wszyscy wspólnie zasiedli do obrzędowego ogniska, które zostało rozpalone przez drużynowe 15.WDH. Potem została wygłoszona gawęda przez obecną drużynową dh pwd. Jagodę Madej. Następnie zabrała głos pierwsza drużynowa piętnastki – dh pwd. Halina Nowak. Na spotkaniu zostały wręczone podziękowania za wspólną pracę i udzielanie wsparcia dla drużyny. Oczywiście nie zabrakło wspólnego śpiewogrania i pląsów. W dalszej części uroczystości było wiele życzeń i gratulacji ze strony gości. Po ognisku wszyscy udali się na słodki poczęstunek. W harcówce z kolei została przygotowana wystawa z historią hufca, drużyny oraz jej działalnością. Na kolorowych zdjęciach można było zobaczyć udział harcerzy w uroczystych obchodach Święta 3. Maja, Święta Niepodległości, obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego, pełniących wartę honorową przy pomniku Jana Pawła II i poległych walczących o wolność ojczyzny, na spotkaniu opłatkowym oraz przekazaniu Światełka Betlejemskiego, na rajdach rowerowych, biegach patrolowych, podczas wycieczek, sprzątania lasów, w imprezach hufcowych takich jak: harcerskiej akcji letniej (HAL), biwakach, złazach, wyjazdach do kina, do parku trampolin, na Litwę, na festynach, imprezach hufcowych, spływach kajakowych i wielu innych aktywnościach.

Warto wspomnieć, iż 15 sierpnia 2018r. druhny z naszej drużyny reprezentowały ogólnopolską organizację ZHP podczas defilady z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, która odbyła się w Święto Wojska Polskiego w Warszawie. Sztandar ZHP niósł poczet w składzie: dowódca dh Nikola Strzelecka, Sztandarowy dh pwd. Piotr Głownia, przyboczna dh Daria Strzelecka. W tym czasie funkcję Komendanta Hufca ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów pełnił phm. Mariusz Ciechanowski.

Drużynę przez 10 lat prowadziły z ogromnym zaangażowaniem drużynowe: dh pwd. Halina Nowak, dh Milena Zawadzka (Kania), dh Maja Adamska, dh Marlena Olejnik, dh Kornelia Krawczyk dh Daria Strzelecka i obecna drużynowa dh pwd. Jagoda Madej. W latach działania drużyny funkcje Komendantów pełnili: (01.04.1996) – 15.05.2015 hm. Jan Kędzia, 15.05.2015 – 15.10.2016 hm. Jerzy Kowalski,15.10.2016 – 22.09.2019 phm. Mariusz Ciechanowski, 22.09.2019 – 14.05.2020 pwd. Klaudia Biel, 14.05. 2020 – 31.12. 2020 hm. Jerzy Hnatyk, 01.01.2021 hm. Marcin Szajdak.

W wyniku zmian, które zaszły, drużyna działała od 2011 roku w Hufcu ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów, a od 01.01.2021r. jest w Hufcu ZHP Kępno im. Wojska Polskiego. Od 22.02.2022 r. powstał 3. Szczep Doruchowsko-Grabowski ,,Silva”.

Cieszy fakt, że pomimo tylu zmian drużyna rozwija się i czerpie radość z przygód, jakie niesie ze sobą życie harcerskie.

Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność w tym ważnym dla nas dniu.

Z harcerskim pozdrowieniem” Czuwaj!”

Dh pwd. Halina Nowak

Foto: Kamil Warszawski

Ogłoszenia
J3M